Co jest potrzebne do otrzymania kredytu?

Co jest potrzebne do otrzymania kredytuWiele osób przed udaniem zanim złoży wniosek kredytowy zadaje sobie pytanie: Co jest potrzebne do otrzymania kredytu? Na tak postawione pytanie ciężko jest odpowiedzieć, gdyż to zależy od wielu czynników. Wszystko zależy od tego jaki wybierzemy bank, jaką kwotę chcesz pożyczyć, a nawet od Twojego wieku. Nie bez znaczenia dla wymaganej dokumentacji jest również  to jakiego kredytu potrzebujesz. Inne dokumenty będą wymagane przy kredycie hipotecznym, a inne przy niewielkiej pożyczce gotówkowej. Poniżej przedstawimy dokumenty jakie są najczęściej żądane przez bankowców.

Co jest potrzebne do otrzymania kredytu?

Dowód Osobisty

Bank musi wiedzieć komu pożycza pieniądze. Dowód Osobisty jest dokumentem potwierdzającym twoją tożsamość i w przypadku starych dowodów adres zameldowania. Ponadto dowód Osobisty potwierdza Twój numer PESEL, który jest potrzebny chociażby po to aby sprawdzić przyszłego kredytobiorcę w  BIK oraz innych bazach gospodarczych.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Abyś mógł otrzymać finansowanie bank musi obliczyć Twoją zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu. Z zaświadczenia od pracodawcy bank czerpie wiele informacji pozwalających obliczyć Twoją zdolność kredytową takich jak: dane pracodawcy, okres zatrudnienia, średnią wysokość twoich miesięcznych dochodów a nawet to czy nie masz zajęć komorniczych na wynagrodzeniu i czy zakład który cię zatrudnia nie jest w stanie upadłości lub likwidacji. Niektóre banki otrzymane zaświadczenie potwierdzają telefonicznie dzwoniąc do zakładu pracy i potwierdzając u osoby kompetentnej np. księgowej informacje zawarte w zaświadczeniu.

Oświadczenie o dochodzie

Niektóre banki takie jak np. Getin Bank nie wymagają zaświadczenia tylko wystarczy, że pisemnie oświadczysz jakie jest Twoje źródło dochodu i wysokość wynagrodzenia. Oświadczenie najczęściej jest podpisywane w chwili wnioskowania o kredyt na formularzu bankowym. Na oświadczenie są zazwyczaj udzielane kredyty w niskich kwotach. W niektórych sytuacjach bank weryfikuje podane w oświadczeniu informacje dzwoniąc do pracodawcy.

Ostatni wpływ wynagrodzenia na konto ROR lub szczegółowy wyciąg z konta za ostatni miesiąc lub kilka miesięcy.

w niektórych sytuacjach pracownik banku może poprosić o ostatni wpływ wynagrodzenia na konto lub przedstawienie szczegółowego wyciągu z konta ROR za ostatni okres czasu. Wpływ na konto potwierdza bankowi ile rzeczywiście otrzymujesz wynagrodzenia lub świadczenia. Więcej informacji analityk bankowy może wyczytać ze szczegółowego wyciągu z konta. Na wyciągu widać w nie tylko Twoje wpływy ale również to w jaki sposób gospodarujesz pieniędzmi. Jeżeli korzystałeś z pożyczek pozabankowych, które nie są widoczne w BIK to właśnie z wyciągu analityk bankowy dowie się o ich istnieniu.

Co jest potrzebne do otrzymania kredytu przez emerytów i rencistów?

W przypadku pobierania świadczeń z ZUS banki najczęściej proszą oprócz Dowodu Osobistego również waloryzację świadczenia oraz legitymację emeryta i rencisty. W przypadku pobierania renty bank z legitymacji emeryta i rencisty pracownik banku stwierdzi na jak długi okres przyznana jest renta. W przypadku braku waloryzacji ten dokument we większości banków można zastąpić zaświadczeniem wydanym przez ZUS.

Jakie dokumenty są potrzebne przedsiębiorcy do uzyskania kredytu?

Dokumenty o które bank może poprosić przedsiębiorcę ubiegającego się o kredyt to:

  • PIT za poprzedni rok podatkowy
  • zestawienie Książki Przychodów i Rozchodów
  • Wyciąg z konta firmowego
  • Zaświadczenie o nadaniu numeru NIP
  •  Zaświadczenie REGON

Jeżeli chodzi o Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej to zazwyczaj pracownik banku drukuje sobie ten dokument samodzielnie.

A co z rolnikiem?

Oprócz podstawowych dokumentów tożsamości, rolnik ubiegający się o kredyt może zostać poproszony o nakaz płatniczy podatku rolnego. Na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych bank ustali średni dochód. Ponadto bank może poprosić rolnika o dostarczenie wyciągu z konta, faktur za płody rolne oraz decyzję o przyznaniu dopłat unijnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*